zavantazhennya

Аналіз інфекційної захворюваності та санепідситуація за 2022 рік на території Судилківської сільської об’єднаної територіальної громади

            Протягом 2022 року на території Судилківської сільської об’єднаної територіальної громади зросла захворюваність на гастроентероколіти – зареєстровано 22 випадки захворювання, з них 18 дітей . Захворюваність складає 171,2 на 100 тис. населення при середньо обласному значенні 153,2 на 100 тис..  

           В громаді відмічається висока захворюваність на сальмонельозні інфекції. Протягом року виявлено 4 випадки захворювання, із них 2 дітей (Білокриниччя, Судилків, Траулин, Поляна). Показники захворюваності  становлять 31,1 при середньо обласному 16,3 на 100 тис. населення

           Незважаючи на зростання кількості випадків захворювання  кишковими інфекціями, захворюваність носила спорадичний характер та не пов’язана між собою спільним джерелом та фактором передачі. Традиційно найбільше випадків реєструвалося в літні місяці. У вогнищах захворювань по епідеміологічних показниках проведено обстеження контактних осіб щодо носійства кишкових інфекцій, із них виявлено 11 носіїв сальмонельозної інфекції.

          При проведенні епідобстеження вогнищ встановлено, що всі випадки захворювання кишковими інфекціями пов’язані з порушенням приготування та зберігання продуктів харчування, вживання в їжу немитих овочів та фруктів та інші порушення санітарно-гігієнічних правил.

         Високі рівні захворюваності кишковими інфекціями також пов’язані з тим, що працівники діючої торгівельної мережі, громадського харчування, побутового обслуговування з 2012-13 років не проходять медичні огляди, в особових медичних книжках працівників відсутній допуск до роботи (в деяких взагалі не ведуться).

        Збільшилась кількість захворівших вірусними гепатитами. В порівнянні з минулим роком, цей показник збільшився і складає 3 випадки (Судилків 2 випадки та Серединці).. Показник захворюваності становить 20,5 при середньо обласному значенні 11,5 на 100 тис. населення.    

       Захворюваність гепатитами можна пов`язати з наданням косметичних процедур та медичних послуг. Не всі перукарні та салони краси міста добросовісно відносяться до своєї роботи при наданні своїх послуг населенню. Лише деякі перукарні регулярно проводять лабораторні дослідження стерильності робочого інструментарію, змивів на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору, води на показники епідемічної безпеки тощо.    Особливу насторогу викликають проведення так званих манікюрних процедур «на дому», де навіть не може йти мова про дотримання навіть елементарних протиепідемічних заходів – багаторазове використання інструментарію, повна відсутність стерилізації і т.д. Але вони приваблюють відвідувачів через свою дешевизну. А самі відвідувачі, в свою чергу, не можуть об’єктивно оцінити можливі наслідки для життя та здоров’я через низький рівень санітарно-гігієнічних знань.  Велика кількість приватних стоматологічних кабінетів також не проводить лабораторні дослідження стерильності робочого інструментарію, змивів на патогенну та умовно-патогенну мікрофлору, що може призвести до виникнення таких захворювань як гепатити, ВІЛ, грибкові захворювання тощо.

        Протягом року виявлено 1 випадок туберкульозу легень (7,7 при середньообласному значенні 26,3 на 100 тис.).

        За минулий рік зареєстровано 1501 випадок захворювання гострими інфекціями верхніх дихальних шляхів (11683,0 при середньо обласному значенні 21590,0 на 100 тис), у тому числі 496 випадків захворювання на COVID-19 (226 жителів Судилкова, Городище-87, Лозичне-27, Серединці-23, Траулин-22, Білокриниччя-20,  Хролин-18, Красносілка-17, В. Медведівка, Пашуки – по 11 випадків, Климентовичі-9, Жолудки, Поляна – по 7 випадків, Новичі-5, Вовківці, Вовківчики, Р. Новенька – по 3 випадки, Березне, Мальованка, Савичі – по 1 захворівшому). Летальних випадків — 4 протягом року.

       Не менш важливою проблемою на сьогодні є велика популяція бродячих собак та котів, що призводить до збільшення кількості нападів тварин на населення, тому існує  реальна загроза виникнення смертельно-небезпечного захворювання –  сказу. Незважаючи на значний світовий досвід і прогрес у вивченні цієї інфекції, на сьогодні сказ зареєстровано у 150 країнах світу, через який щороку гине понад 50 тисяч людей, і кожен випадок захворювання, як правило, закінчується летально. За минулий рік за медичною допомогою внаслідок укусів тварин звернулося 22 особи з громади, з яких 7 осіб отримали курс антирабічних щеплень. В переважній більшості укуси були нанесені бродячими тваринами.

      Також викликає насторогу стан води питної на території громади.  Протягом 2022 року санітарно-гігієнічною лабораторією проводилися дослідження на відповідність ДержСанПіН 2. 2 . 4. 171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», не відповідають вимогам 61,7 %, в т.ч. по вмісту нітратів 47,2%. Мікробіологічною лабораторією серед досліджених проб не відповідають вимогам  64,4 % досліджених зразків. Основними мікробіологічними забруднювачами питної води  традиційно є патогенна та умовно-патогенна флора, хімічними – перевищення  вмісту нітратів, заліза та загальної жорсткості, що може стати причиною виникнення соматичної  та інфекційної захворюваності.        

          З метою покращення санітарно-епідеміологічної ситуації на території громади рекомендуємо:

  • провести паспортизацію та інвентаризацію громадських криниць;
  • проводити не рідше 2 разів на рік (в весняний та осінній період) дезінфекцію криниць;
  • здійснити комплекс заходів щодо зменшення популяції бродячих тварин на території громади з метою запобігання захворювання на сказ;
  • Постійне та неухильне виконання вимог постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 р. «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зі змінами та доповненнями.

                                                                                                                                                                                  В.о.завідувача                                Іван МАТВІЙЧУК

 

//