УВАГА!
449445202 461137733303064 7909267920465401917 n

ДО УВАГИ НАСЕЛЕННЯ! «ОБЕРЕЖНО, СПЕКА! ПРОФІЛАКТИКА СОНЯЧНИХ І ТЕПЛОВИХ УДАРІВ»

Спекотне літо несе з собою не тільки море радощів, але і масу неприємних сюрпризів. Сонячні та теплові удари – одні з головних небезпек літнього сезону.
Сонячний удар виникає внаслідок тривалого перебування під прямими сонячними променями з непокритою головою. Симптоми сонячного удару такі: загальна слабкість, млявість, нудота, прискорений пульс і дихання, розширені зіниці.
При більш важкому ступені сонячного удару спостерігається також різка адинамія, оглушення, невпевненість рухів, сильний головний біль, сильна блювота, запаморочення стан, підвищення температури тіла до 39-40 ° С.
Також в деяких випадках сонячний удар може супроводжуватися сонячним опіком.
Такі симптоми – реакція організму на перегрів і зневоднення, адже в спеку посилюється потовиділення. Потерпілому від сонячного удару необхідно терміново надати першу медичну допомогу. В першу чергу потерпілого слід винести із зони перегріву і укласти в тіні. Викликати бригаду медиків.
Далі необхідно вжити заходів по охолодженню потерпілого: змочити холодною водою або зробити холодний компрес, звільнити від верхнього одягу. Якщо потерпілий знаходиться без свідомості необхідно дати йому понюхати ватку, змочену в нашатирному спирті.
У важких випадках сонячний удар може привести навіть до зупинки дихання. Тоді потерпілому обов’язково необхідно зробити штучне дихання .
Сонячний опік, якщо він є у потерпілого, необхідно змастити вазеліном або будь-яким рослинним маслом.
Симптоми теплового удару багато в чому схожі на симптоми сонячного удару. Однак тепловий удар може статися не тільки на відкритому сонці, а й просто в жаркому, задушливому приміщенні, при виконанні важких фізичних робіт, тобто в умовах, що сприяють перегріву організму.
У разі теплового удару заходи надання допомоги також схожі на заходи допомоги при сонячному ударі. Потерпілому необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, звільнити його від верхнього одягу, забезпечити охолодження. На голову потерпілого слід покласти холодний компрес або грілку з льодом.
Якщо потерпілий знаходиться в свідомості корисно дати йому міцний холодний чай або підсолену холодну воду – це допоможе відновити водний баланс в організмі.
При сильному головному болі або підвищеній температурі потерпілому необхідно дати болезаспокійливу і жарознижуючий засіб, наприклад, парацетамол.
Для профілактики сонячних і теплових ударів необхідно пам’ятати наступне :
Виходячи на вулицю в спекотний літній день, обов’язково надягайте світлу панамку і легкий одяг з натуральних тканин, не слід одягати занадто щільний одяг, що заважає нормальному випаровуванню поту. Утримуйтися від перебування в жарку пору доби під прямими сонячним променями.
Пам’ятайте, що діти зі світлою шкірою мають більше шансів отримати сонячні опіки шкіри та очей, ніж смагляві. Уникайте перебування на сонці в жарку пору року в період з 10 до 15 години. Навіть у хмарні дні ультрафіолетові промені сонця потрапляють на оголену шкіру і можуть пошкодити її.
Навчіть дитину користуватися сонцезахисними засобами: головні убори, сонцезахисні окуляри, майки (особливо на пляжі). Дітям потрібно носити не іграшкові, а нормальні окуляри з фільтрами з трайвекса або полікарбонату, що повністю блокують сонячні ультрафіолетові промені діапазонів А і В.
Приймайте сонячні ванни (засмагайте) з дитиною не більше 2-3 разів на день, з перервами, під час яких дитина має знаходитися в тіні. По можливості, беріть з собою на пляж парасольку від сонця. Для попередження перегрівання, частіше пийте, протирайте вологою серветкою, рушником обличчя і відкриті ділянки тіла.
Іван МАТВІЙЧУК, завідувач відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних
хвороб Шепетівського районного відділу ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України»