zavantazhennya

МСЕК В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

МОЗ України інформує щодо проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) для встановлення та підтвердження інвалідності в умовах воєнного стану.
Із перших днів введення на території України воєнного стану Міністерство охорони здоров’я та Кабінет Міністрів України ухвалили рішення про спрощення процедури проведення медико-соціальної експертизи дорослим і дітям. Людям з інвалідністю (у тому числі дітям) під час дії воєнного стану не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоб продовжити довідку про інвалідність.
Якщо термін інвалідності добіг кінця під час дії воєнного стану, то інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та впродовж 6 місяців після його припинення/скасування. Також спрощено процедуру встановлення інвалідності. Під час війни інвалідність можна встановити заочно та незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування особи.
Відповідно до законодавства МСЕК не має законних підстав вимагати від пацієнта, що є внутрішньо переміщеною особою (ВПО), укладання декларації та просити, щоб пацієнт прийшов на повторний огляд для підтвердження інвалідності під час воєнного стану.
На період дії воєнного стану експертиза проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності.
Якщо особа звертається для встановлення інвалідності та не може прибути на огляд до МСЕК, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
Крім того, будь-яка особа, а також ВПО, перебуваючи в іншому регіоні України, має право звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем її перебування, і лікарі МСЕК спільно з лікарями закладів охорони здоров’я підкажуть способи вирішення проблемних питань.
МОЗ наголошує, що укладання декларації між пацієнтом, що є внутрішньо переміщеною особою, та лікарем, який оформлює направлення на МСЕК, не потрібно, адже для того немає законодавчих підстав.
Щодо проведення надлишкових дорогих обстежень для МСЕК та тривалого лікування в умовах стаціонару, МОЗ здійснює інформування головних лікарів обласних центрів медико-соціальної експертизи про надання медичної допомоги в умовах стаціонару лише в разі потреби і призначення додаткового обстеження лише за медичними показами.
Якщо особа з інвалідністю перебуває за кордоном, їй потрібно зв’язатися із сімейним лікарем в Україні та надіслати йому медичні документи. Лікар оформить направлення на проходження МСЕК, а комісія проведе експертизу заочно на підставі наданих документів.
//