5 4

ПОДОРОЖУЄТЕ З ТВАРИНАМИ? ОЗНАЙОМТЕСЬ З ПРАВИЛАМИ.

Літній період – пора відпусток, подорожей. Багато власників домашніх тварин подорожують із своїми улюбленцями, але не всі знають правила перевезення тварин. По Україні для перевезення тварин достатньо у державній ветеринарній установі отримати ветеринарне свідоцтво Форма 1-ВЕТ по пред’явленню ветеринарного паспорта на тварину з відміткою про щеплення проти сказу. Складніша процедура ввезення тварин в країни ЄС.

Для того, щоб Загальні вимоги ввезення собак, котів та домашніх тхорів (фреток) в країну ЄС не вважалося комерційною операцією (торгівлею), необхідно забезпечити виконання таких вимог: – 5 тварин або менше; – відсутність комерційного інтересу або передачі власності, згідно з Регламентом (ЄС) 576/2013 під “некомерційним переміщенням” мається на увазі будь-яке переміщення, що не має на меті продажу чи передачу права володіння домашньою тваринною; – перевезення в супроводі господаря (власника) або особи, відповідальної за тварин під час перевезення. Перевезення тварин окремо від господаря дозволяється в тому випадку, якщо воно здійснюється у строк, що не перевищує п’яти днів до або після поїздки господаря (власника) / відповідальної особи; – експертний висновок щодо дослідження на титр антирабічних антитіл, котре здійснюється на зразку крові, відібраному, ветеринаром уповноваженим компетентним органом, не менш ніж за 30 днів після попередньої вакцинації і принаймні за три місяці до дати видачі сертифіката європейського зразка, перевірений (встановлений) титр антитіл дорівнює або більше ніж 0,5 МЕ/мл. Власники чи уповноважені ними особи мають право здійснювати некомерційне переміщення домашніх тварини до ЄС з України у віці не меншому ніж 7 місяців з дати народження. Необхідна інформація щодо переміщення домашніх тварин з територій або третіх країн до Європейського Союзу доступна за посиланням http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm . Основними вимогами для некомерційного переміщення домашніх тварин є:

  1. Ідентифікація тварин: Тварини повинні бути ідентифіковані за допомогою мікрочіпа (транспондера), що відповідає нормам ISO 11784 та ISO 11785. Якщо тварина ідентифікована за допомогою чіткого татуювання, і за наявності документів, які підтверджують, що татуювання було зроблено до 3 липня 2011 року, ідентифікація вважається відповідною нормам ЄС.
  2. Ідентифікуючий документ: Домашні тварини для некомерційного переміщення до ЄС мають супроводжуватися ветеринарним сертифікатом третьої країни (ветеринарний сертифікат на мовах країн-членів ЄС викладений на http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nocomm_third_en.htm), видається прикордонним державним інспектором ветеринарної медицини на підставі ветеринарного свідоцтва Ф-1, виписаним державним лікарем ветеринарної медицини.. Ветеринарний сертифікат для некомерційного переміщення домашніх тварин дійсний протягом 10 днів з дати видачі офіційним ветеринаром (прикордонним державним інспектором ветеринарної медицини) до дати проведення документальних та ідентифікаційних перевірок в пунктах в’їзду подорожуючого до ЄС (пункти (BIPs) доступні за посиланням http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/pointsentry_en.htm). Декларація відповідальної особи/власника тварини: разом з вищевказаним сертифікатом, власник або особа, відповідальна за тварину під час перевезення, повинна пред’явити декларацію відповідно до зразка, наведеного у частині 3 Додатка IV Регламенту (ЄС) 577/2013, розміщена на сайті www.vet.gov.ua

 

  1. Вакцинація домашніх тварин: Для некомерційного перевезення домашніх тварин вони повинні бути обов’язково вакциновані проти сказу. Крім того, вимагається попередня протипаразитарна обробка собак проти ехінококозу (Echinococcus multilocularis), які направляються до Фінляндії, Ірландії, Мальти та Великобританію, у відповідності з Делегованим Регламентом Комісії (ЄС) № 1152/2011
  2. Дослідження на титр антирабічних антитіл повинно бути виконано в лабораторії, затвердженій Європейською Комісією відповідно до статті 3 Рішення Ради 2000/258/ЄC (список лабораторій доступний за посиланням http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm). Разом з цим, інформуємо, що Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ) здійснює дослідження на титр антирабічних антитіл, докладна інформація за посиланням http://vetlabresearch.gov.ua/services/dribnitvaryni/). Бланк експертного висновку, який видається в Україні, має декілька ступенів захисту. Експертний висновок містить підписи керівника установи або його заступника та завідуючого науково-дослідного вірусологічного відділу, або його заступника або виконавця цих досліджень. На експертному висновку ставиться печатка ДНДІЛДВСЕ “Для експертних висновків № 2”. Дослідження домашніх тварин, що переміщуються до ЄС, походять з, або транзитом через територію або третю країну, крім перелічених у Додатку II до Виконавчого Регламенту Комісії (ЄС) № 577/2013, на титр антирабічних антитіл здійснюється на зразку крові, відібраному ветеринаром уповноваженим компетентним органом, не менш ніж за 30 днів після попередньої вакцинації іпринаймні за три місяці до дати видачі цього сертифіката, перевірений (встановлений) титр антитіл дорівнює або більше ніж 0,5 МЕ/мл. Будь-який український чи іноземний громадянин, що хоче перетинати кордон з домашньою твариною з України до ЄС, повинен дослідити її на наявність поствакцинальних антитіл до вірусу сказу в лабораторії, яка має такі повноваження. Завірена копія експертного висновку (довідки) повинна бути прикладена до ветеринарного сертифіката.

 Увага!Якщо немає в наявності експертного висновка (довідки) від однієї зі схвалених лабораторій про результати дослідження на антирабічні антитіла, домашні тварини не мають право переміщуватися на територію кран-членів ЄС з України. У випадку невідповідності інформації чи відсутності вакцинації проти сказу та висновків (довідки) зі схваленої лабораторії, про результати дослідження на антирабічні антитіла, прикордонний державний інспектор ветеринарної медицини не має права виписувати ветеринарний сертифікат на некомерційне переміщення домашніх тварин до ЄС.

 

Головний спеціаліст Шепетівського РУ ГУ ДПСС

в Хмельницькій області В.Савіцький

 

//