УВАГА!
budget 2023v 01

В проєкті Держбюджету на 2023 рік враховано пропозиції Асоціації міст України

В проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», затвердженому Кабінетом Міністрів України, враховано такі пропозиції Асоціації міст України:

► ПДФО до бюджетів територіальних громад в обсязі 64%

Таким чином продовжено на наступний рік ініційоване Асоціацією міст України при підписанні Меморандуму до опалювального сезону 2021/22 збільшення частки податку, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

► ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців буде й надалі зараховуватися до місцевих бюджетів

Асоціація міст України відстояла ці відрахування під час бюджетних консультацій, які проводило Міністерство фінансів України. Орієнтовно 54,4 млрд  грн будуть спрямовані до місцевих бюджетів саме завдяки зусиллям Асоціації міст України.

 «У схваленому Урядом проєкті Держбюджету-2023 врахована важлива пропозиція Асоціації міст України – ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців буде й надалі надходити до місцевих бюджетів. Дякуємо Міністерству фінансів України за співпрацю та розуміння місцевого самоврядування. Адже цей ресурс, що орієнтовно складе 54,4 млрд грн, критично важливий для усіх українських громад під час воєнного стану, особливо для розташованих у прифронтових зонах, оскільки є буквально єдиним джерелом фінансування життєво важливих послуг їх мешканцям. Громадам у тилових зонах ці кошти дозволять підтримувати переселенців та допомагати захисникам України», – заявив Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Уряд також підтримав пропозиції Асоціації міст України щодо виділення коштів на відновлення громад України, для чого передбачено 26,4 млрд  грн, з яких:

  • 19,4 млдр грн Фонду ліквідації наслідків збройної агресії
  • 5,3 млрд грн субвенції на проєкти в рамках Програми з відновлення України
  • 1,7 млрд грн субвенції на проєкти в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України

Крім цього, в Держбюджеті-2023 передбачено:

28,9 млрд грн базової дотації, водночас 19,1 млрд  грн реверсної дотації;

!  протоколом бюджетних консультацій між Асоціацією міст України та Міністерством фінансів України передбачено уточнення цих показників між першим і другим читанням в Парламенті з урахуванням чисельності ВПО та станом фактичних надходжень ПДФО за 9 місяців

23,9 млрд грн додаткової дотації на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною агресією рф;

3,7 млрд грн інші додаткові дотації місцевим бюджетам (зокрема щодо утримання соціальної інфраструктури, утримання закладів освіти та охорони здоров’я, компенсування втрат доходів місцевих бюджетів  від податкових пільг у галузі космічної діяльності та літакобудування);

13,6 млрд грн субвенції на будівництво та ремонт місцевих і комунальних доріг.

Окремими програмами та субвенціями передбачено фінансування у таких сферах життєдіяльності громад

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я 

145,1 млрд грн, в тому числі:

142,7 млрд грн на Програму медичних гарантій обслуговування населення

1,6 млрд грн субвенції на підтримку окремих закладів охорони здоров’я

463,4 млн грн субвенції на проєкт “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей»

 200,0 млн грн субвенції на компенсацію ризику населенню у зоні спостереження

175,44 млн грн субвенції на створення служб з підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства

ОСВІТА

90,3 млрд грн, в тому числі:

87,5 млрд грн освітньої субвенції

! протоколом бюджетних консультацій між Асоціацією міст України та Міністерством фінансів України передбачено уточнення цих показників між першим і другим читанням в Парламенті з урахуванням актуальних показників контингенту учнів

1,5 млрд грн субвенції на облаштування безпечних умов в школах

1,0 млрд грн субвенції на придбання шкільних автобусів

304,6 млн грн субвенції для підтримки осіб з особливими освітніми потребами

СОЦЗАХИСТ

5,5 млрд грн субвенції органам місцевого самоврядування для забезпечення  житлом учасників бойових дій.

У проєкті Держбюджету передбачено Резервний фонд в обсязі 22,5 млрд грн.

Асоціація міст України підтримує таке рішення, оскільки неодноразово звертала увагу на необхідність збільшення Резервного фонду для можливого його використання в разі надзвичайних ситуацій на об’єктах критичної інфраструктури в громадах, викликаних бойовими діями.

Асоціація міст України продовжить аналізувати проєкт Держбюджету-2023 під час розгляду його Верховною Радою України та відстоювати інтереси територіальних громад.